Na co si dát pozor při výběru nářezového stroje

Publikováno: 13. 8. 2018


Nářezové stroje představují nepostradatelnou součást každého gastronomického provozu i maloobchodní prodejny s pultovým prodejem masa, uzenin nebo sýrů, a proto je důležité věnovat jejich výběru náležitou pozornost. Jak ale mezi stovkami nabídek vybrat ten pravý? Zaměřte se na kvalitu a mezi dodavateli volte takového, který nejvíce odpovídá specifickým potřebám Vaší provozovny.

Myslete dopředu

Zkušenosti z trhu ukazují, že většina zákazníků se při výběru nářezového stroje řídí primárně cenou - čím nižší, tím lepší. Paradoxně však mohou při koupi ušetřit, pokud si vyberou „nářezák“ s cenou vyšší, protože jeho celková kvalita a dlouhověkost jim vynaložené finance vrátí. Kvalitní nářezové stroje totiž vydrží v provozu mnohdy i více než 20 let. Většinou se jedná o takové stroje, za nimiž stojí firmy pohybující se na trhu už několik desetiletí, a kvalitu jejich výrobků dokazuje množství spokojených klientů.

Bezpečnost jako priorita

Při výběru nářezového stroje je nejdůležitější zaměřit se na jeho celkovou bezpečnost. V první řadě na kompletní zakrytí nože, jelikož díky této ochraně dochází k minimalizaci úrazů a stroj tak mohou navíc bezpečně obsluhovat i učňové na praxích nebo zaměstnanci v zácviku. Dalším ze sledovaných aspektů by měla být funkce tzv. nulové pozice nože, pokud není stroj v režimu krájení. Díky této pozici je totiž nůž v plném zákrytu a se strojem lze bezpečně manipulovat.

Pokud stroj splňuje základní aspekty bezpečnosti, zaměřte se i na „vychytávky“ a doplňkové funkce, které mohou obsluhujícímu personálu ulehčit práci. Jednat se může například o barevné LED indikace režimu, v jakém se stroj momentálně nachází, průhledné držáky, které umožňují neustálý přehled o krájeném zboží, či přidržovače krájeného materiálu.

V rámci tématu bezpečnosti nezapomínejte sledovat také to, zda nářezový stroj disponuje některými z bezpečnostních certifikátů. Mezi nejpoužívanější certifikace, které jsou u nás doporučené a na německém trhu povinné, je certifikace GS, která potvrzuje soulad s GS bezpečnostními normami.

Jak na nevyčistitelnou špínu?

Čistota nože nářezového stroje je jedním ze stěžejních témat v každém gastronomickém provozu či provozovně s potravinami. Při výběru je tedy důležité volit takový typ nářezového stroje, který se bude co nejsnadněji udržovat. Tzn. stroj, který je ergonomický – má zaoblený povrch, díky kterému se v rozích neusazuje nevyčistitelná špína – a zároveň disponuje dostatečným prostorem mezi nožem a tělem, který lze pohodlně vyčistit. Dále myslete na to, že stroj musí jít jednoduše demontovat a jeho neelektrické části by mělo být možné mýt v myčce na nádobí. Stejně tak vnější povrch by se měl dát snadno udržovat a brousky odnímat.

Výběrem to nekončí!

V případě, že jste si vybrali nářezový stroj, který odpovídá vašim představám, před jeho samotnou koupí se ještě porozhlédněte po servisním místě, které se specializuje právě na vámi vybranou značku. Vyhnete se tak tomu, že vám v případě poruchy nebo i během běžného servisu nainstaluje technik do stroje univerzální díly namísto těch originálních, které jednoznačně prodlužují životnost nářezového stroje.

Stejně důležitá je i odborná instalace a zaškolení obsluhujícího personálu, který bude se strojem následně pracovat, čistit ho, udržovat, brousit apod. Jen s dostatečnou znalostí o správném zacházení s nářezovým strojem vydrží v provozu delší dobu a zákaznická zkušenost bude zároveň pozitivní.